İlm-i Siyaset ve Cumhur İttifakı

Geçtiğimiz hafta siyasete ve gelişen olaylara çok boyutlu bakabilmenin ve kamuoyunun doğru yönlendirilmesinin iç ve dış politikadaki etki ile önemine binaen bir yazı kaleme almıştık. “Cumhur İttifakının” sarsılmasına neden olan süreçte yaşananlarda bize bir anlamda yazdıklarımızın değerini gösterdi.

Bilindiği üzere Salı günü MHP lideri Devlet Bahçeli önce yerel seçimlerde kendi yollarına gidecekleri açıklayarak “Cumhur İttifakının” yerel seçimlerde sürmeyeceğini ilan etti. Buradan İttifakın bittiği sonucu çıkarken, Bahçeli yeni bir açıklamayla sadece yerel seçimlerde İttifak olmayacağını onun dışında sürecin devam edeceğini beyan etti. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’da Bahçeli’nin ilk açıklaması sonrası grup toplantısında oldukça sert açıklamalarla, kendi yollarına bakacaklarını duyurdu.

Yerel seçimler aslında olayların son halkası. Seçim beyannamelerinde ortaya konan farklılıklar, iki partinin kendine has duruşları ve iki liderin özel kişilikleri İttifakın sarsılmasına neden olan etkenler denebilir. AK Parti ile MHP iki ayrı ideoloji, iki ayrı kadro ve iki ayrı lider profilini temsil ediyorlar. Elbette anlaşmazlıkları olacaktır ancak bu anlaşmazlıkların “ilm-i siyaset dışı” nedenlerden olması bu İttifakı destekleyen vatandaşları da derinden üzmüyor mu?

“Cumhur İttifakı” her şeyden önce “15 Temmuz işgal ve darbe girişiminin” üstüne, milletin direnişi ve sağduyusuyla, toplumsal uzlaşıyla inşa edilmedi mi? Nitekim bu İttifak “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Referandumu, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilli Genel Seçimlerini” de kazanarak yapay bir ittifak olmadığını da kanıtladı. Hal böyleyken iki parti temsilcilerinin de bu anlayışı kaybetmemeleri gerekir.

Bakıldığında genel af, andımız ve yerel seçimlerde ittifak konuları iki parti arasında önemli tartışmalara neden oldu. Bu tartışmaların ise büyük oranda sebebinin; uzlaşma adımlarının atılmaması ve iki partiden de ilm-i siyaset dışı açıklamalar ile davranışların gelmesi olduğu görülüyor.

Her şeyden önce genel af konusunda MHP’nin ısrar nedeninin hem seçmenine verdiği söz, hem de iç savaş endişesi olduğu düşünülüyor. Andımız konusunda da ise MHP, Millet İttifakına oranla daha milliyetçi ve saf bir duyguyla hareket ediyor. Nitekim yerel seçimlerde de MHP mevcut belediyelerini koruyup hatta arttırarak hem İYİ Partiye karşı gücünü göstermek hem de ekonomik olarak elini güçlendirmek istiyor. AK Partinin de MHP’nin bu ısrar ve taleplerine “uzlaşı kültürüyle” yaklaşması “Cumhur İttifakının” anlayışına daha uygun olacaktır.

Türkiye siyasetinde ve siyasetçilerinde ne yazık ki var olan en temel eksiklerden biri çok boyutlu düşünmeden, fevri bir şekilde, ilm-i siyaset dışı açıklamalar ve söylemlerde bulunma sendromudur. Siyasetçiler tabii ki en doğalında bir insanlar ve duyguları, düşünceleri, temsil ettikleri bir toplum ve partileri var. Hem kendi düşüncelerini hem de temsil ettikleri toplum ve partiyi dikkate alarak, hem de oy kaygısıyla açıklamalarda bulunup, politika üretiyorlar. Ancak siyasetçilerin bu süreçte devlet menfaatlerini de unutmaması gerekiyor. “Cumhur İttifakının” sarsılmasına neden olan bir diğer etkenin de İttifakı düşünmeden yapılan açıklamalar olduğu gayet net görülüyor.

Gelinen süreçte siyasetçilerin 90’lı hatta 2000’li yılların refleksleriyle ve söylemleriyle hareket etmeleri günümüzde çok kabul görecek bir metot değildir. Toplum ve siyaset değiştiği gibi, siyasetçilerin söylem ve düşünce tarzları da değişmelidir. Çünkü her bir söylem, gelişen iletişim teknolojisi ve bunun kamuoyuna olan etkisi düşünüldüğünde toplum içinde büyük bir etkiye ve tepkiye neden oluyor. Bu etki ve tepkide kendini seçimlerde kanıtlıyor. Meclisteki tüm partilerin bunu düşünerek özellikle kamuoyu açıklamalarında “ilm-i siyaset” sahibi kişilere söz hakkı vermesi hem parti hem de devlet ve toplum menfaatleri açısından daha iyi olacaktır.

Erdem EREN

Yayın Tarihi: 26.10.2018

Kaynak: https://www.sirhaber.com/ilm-i-siyaset-ve-cumhur-ittifaki

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir