Mücadele, Uzlaşma, Boyun Eğme

24 Haziran Seçimlerinden beri büsbütün bir ülke olarak tek bir gündeme hapsedildik: Dolar ile cezalandırılmak. FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe ve işgal girişimi sonrası Türkiye – ABD ilişkilerinin uçuruma sürüklendiği herkesin malumu. Türkiye 2 yıldır süreci rasyonelce yürütmeye çalışırken, ABD ise diplomasi de “hem suçlu hem güçlü” tavrını sürdürmeye devam ediyor.

Türkiye defalarca haklılığını hem ulusal hem de uluslararası kamuoyunda ilaveten ikili görüşmelerde ABD’ye iletse de ne FETÖ ne de PKK/PYD noktasında neredeyse hiçbir kazanım elde edilemedi. Türkiye bu dönemde ABD ile gerilen ilişkileri diplomasi yoluyla düzeltmeye çalışırken, bu gerilen ilişkilerden doğan zararları da Rusya ve Çin gibi ülkeler ve bloklarla geliştirdiği ilişkilerle çözmeye çalıştı.

Gelinen süreçte Türkiye rasyonel adımlarının ve attığı adımların sonuçlarını yaşıyor. Gerçek şu ki; ABD ile anlaşmazlık yaşadığınız noktalar varsa Rusya, Çin veya Türkiye olmanız, sahip olduğunuz siyasi, askeri ve ekonomik gücün önemi yoktur. Ya ABD’nin isteklerine boyun eğersiniz ya da ABD’ye direnip bedel ödersiniz, kazanırsınız ya da kaybedersiniz. Biz de Dolar üzerinden bedel ödüyoruz. Haklıyız ama mevzu bu…

  • 15 Temmuz’un arkasında FETÖ ve ABD mi var? Evet…
  • Türkiye’de, Irak’ta, Suriye’de PKK/PYD’ye destek veren ABD mi? Evet…
  • Türkiye’yi istikrarsızlaştıran birçok olayın sorumlusu ABD mi? Evet…
  • Türkiye’yi Dolar üzerinden cezalandıran ABD mi? Evet…

Türkiye haklı; FETÖ, PKK/PYD ile mücadelesini sürdürmeli, bağımsız iç ve dış politikasını hatta ekonomi ve enerji politikalarını sürdürmeli, askeri modernizasyonunu ve atılımlarını sağlamalıdır. İşte bunları yaptığınızda yine ABD’nin sözde rahip Brunson üzerinden yaptırımlarıyla karşılaşıyorsunuz.

Sonuç olarak Türkiye’nin önündeki yollar belli; Mücadele, uzlaşma ya da boyun eğme. Türkiye ya bağımsızlığını korumak ve kendi politikalarını Ankara’dan belirlemek adına tüm yaptırımlarla mücadele edecek kazanacak ya da kaybedecek, ya ABD ile tavizler vererek uzlaşacak ya da ABD’nin isteklerine boyun eğecek. İşte bunların sonucunu zaman gösterecek…

Erdem EREN

Yayın Tarihi: 10.08.2018

Kaynak: https://www.sirhaber.com/mucadele-uzlasma-boyun-egme

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir