Sakarya’da, 15 Temmuz’da, Afrin’de Çanakkale’dir…

“Çanakkale içinde vurdular beni

Ölmeden mezara koydular beni…”

Bir asrı da geçen Çanakkale destanının onurla bir yıl dönümünü daha yaşıyoruz bu hafta. İmkânsızlıklar içinde, imkânın iman olduğu bir dönemde emperyalizme karşı elde edilmiş büyük bir zafer Çanakkale.

Hem ulusal hem de uluslararası birçok sonuca neden oldu bu zafer. İtilaf devletleri Rusya’ya yeterli desteği ulaştıramadı ve Rusya Bolşevik Devrimi’ni yaşadı. İstanbul’un işgali gecikti. Ancak Çanakkale’nin bizler için en büyük önemi bunlar değil…

13 Eylül 1683 günü ta Viyana’dan başlayan geri çekilmemiz, 238 sene sonra Kurtuluş Savaşıyla 1921 yılında Sakarya’da durdurulmamıştır. İşte Sakarya direnişinin ve dirilişinin kaynağıdır Çanakkale… Türk Milletinin, Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan her bir milletin emperyalizme tekrar tokatlar indirmeye başladığı yerdir, tarihtir 18 Mart 1915.

Sakarya Çanakkale’dir… Bosna, Kosova Çanakkale’dir… Kıbrıs’ta, Kuzey Irak’ta verdiğimiz onurlu mücadelede de Çanakkale’dir… Çanakkale’dir 15 Temmuz… Fırat Kalkanı’da öyle. Bugün Zeytin Dalı’yla Afrin’de Çanakkale’dir… Bu millet için emperyalizmle mücadele edilen her bir alan, Allah rıza için çalışılan her bir eylem, zalime dur demek, mazluma el uzatmak Çanakkale’dir…

O yüzdendir ki Çanakkale şehitleri, Bedr’in aslanları gibi şanlıdır. Bu milletin her bir şehidi Bedr’in aslanıdır. Fatih Sultan Mehmet’in, Selahaddin Eyyübi’nin torunudur. Uhud’da Şehit Hz. Hamza, İstanbul’da Şehit Ulubatlı Hasan, İzmir’de Şehit Hasan Tahsin, 15 Temmuz’da Şehit Ömer Halisdemir’dir.

Emperyalizm’e karşı bu milletin dün Çanakkale’de söylediği de birdir bugün Afrin’de söylediği de… Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz sonrasında 24 Ağustos’ta Fırat Kalkanı Harekâtı başladığında ifade ettiği sözleri hatırlatmak da fayda görüyorum;

“Başaramayacaksınız! Milletimizi bölemeyeceksiniz! Bayrağımızı indiremeyeceksiniz! Vatanımızı parçalayamayacaksınız! Devletimizi yıkamayacaksınız! Ezanlarımızı susturamayacaksınız! Bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz! Bu halka boyunduruk vuramayacaksınız! Bin yıldır yürüdüğümüz bu yoldan bizi geri döndüremeyeceksiniz! Ülkemizi hedeflerinden vazgeçiremeyeceksiniz!”

“Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber,

Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber” diyen bir milleti neyle korkutacaksınız? Korkutamazsınız!

 

1000 yıldır zalime dur diyen, mazluma ben varım diyen bu millet; Çanakkale’de, Afrin’de, Üsküp, Priştine ve Saraybosna’da da, Gazze, Kudüs ve Mogadişu’da da, Arakan ve Rohingya’da da olmaya devam edecektir. Hak için, adalet için mücadele, Türkiye için her zaman bir Çanakkale mücadelesidir!

 

Ne zaman millet olarak, devlet olarak zora düşsek her birimiz Mehmet Akif Ersoy’un şu sözlerini unutmamalıyız;

“Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.”

 

Erdem EREN

Yayın Tarihi: 16.3.2018

Kaynak: https://www.sirhaber.com/sakarya-da-15-temmuz-da-afrin-de-canakkale-dir

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir