Seçim Maratonu: Muhalefetin Aday Stratejisi ve Erdoğan Liderliği

24 Haziran’da yarışacak Cumhurbaşkanı adayları büyük oranda netleşti. Cumhur İttifakı AK Parti ve MHP’nin adayı zaten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dı. BBP ve Hüdapar’ın da Erdoğan’ı destekleyeceği görülüyor. Saadet Partisi Abdullah Gül’ün “çatı adaylığı” fikri tutmayınca genel başkanları Temel Karamollaoğlu’nu aday gösterdi. Aynı şekilde İP de Meral Akşener’i.

HDP’nin şu an için adayı hapiste bulunan Selahattin Demirtaş gibi görünüyor. Cezası kesinleşirse başka bir aday çıkaracaklar ya da mevcut adaylardan birini destekleyecekler. Ayrıca Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz’de aday. Asıl soru CHP’nin adayının kim olacağıydı cevabını buldu: Muharrem İnce…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İnce’yi neden tercih etti diye değinmeye gerek görmüyorum. Ancak hem kamuoyunun nabzı hem de seçim anketleri gösteriyor ki Cumhurbaşkanlığı Seçiminde öne çıkan üç aday olacak. Şüphesiz ilk sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geliyor. İkinci sıra için ise Muharrem İnce ve Meral Akşener yarışacak. Açıkçası ilk turda Erdoğan’ın ipi göğüsleyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Ama olası senaryoya göre ise ikinci tura İnce ya da Akşener’den birinin kalacağı öngörülüyor. Muhalefetin ikinci turda bu isim etrafında birleşeceği de kesin.

Peki, İnce ya da Akşener hem Türkiye’ye hem de dünyaya ne önerecek? Balkanlardan Orta Doğu’ya, Afrika’dan Türkî Cumhuriyetlere liderliğini ispat etmiş Erdoğan gibi bir lidere karşı nasıl bir strateji izleyecek? Açıkçası iki adayında böyle bir niyetinin olmadığını biliyoruz. Muhalefetin en büyük stratejisi sadece ve sadece Erdoğan’ı devirmek olarak gözüküyor. Ya sonra?

Bir tarafta böyle bir muhalefet profili varken diğer tarafta tüm sorunları doğru tespit etmiş bir liderden, Erdoğan’dan bahsediyoruz. Bugün halka Türkiye’nin en büyük sorunu nedir diye sorarsanız sanırım ilk cevap ekonomi olacaktır. Yıllarca bu sorunun cevabı terördü. Buradan iki sonuç çıkıyor. Birincisi terörle mücadelenin son derece başarılı olduğudur. Ama ikincisi ekonomide bir sorun olduğudur. Nitekim Erdoğan’ın Özbekistan ve Güney Kore ziyaretleri ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın Çin ziyareti bu sorunun kabul edilip, çözüm arayışında olunduğunun göstergesidir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan ziyaretinin en önemli gündem maddesi siyasi ve kültürel ilişkilerin yanı sıra ekonomiydi. İlk olarak 1,5 milyar dolar civarında olan ticaret hacmi hızla 5 milyar dolara yükseltilmek isteniyor. Erdoğan’ın Güney Kore ziyaretinde de gündem ekonomiydi. Kore ile de mevcut 7,2 milyar dolarlık dış ticaret hacmi arttırılmaya çalışılıyor. Ayrıca Erdoğan başta Hyundai, Samsung olmak üzere çokuluslu şirketlerin yönetimleriyle de bir bir görüştü. Kore’nin Türkiye’deki yatırımlarının çoğalması ve turizmin geliştirilmesi adına müzakereler yapıldı. Ayrıca Kore’nin Kanal İstanbul Projesi’ne katılımı konusunda da anlaşıldı.

Enerji Bakanı Berat Albayrak’ta Çin’e çıkartma yaparak, enerji sektörünün temsilcileriyle görüştü. Görüşmenin ana gündemlerinden biri de Türkiye’de yapılması planlanan 3. Nükleer santralin yapımıydı. Ayrıca Albayrak, Çin’nin ve dünyanın en büyük bankası ICBC ile de yatırım ve işbirliği konusunda görüşmeler yaptı.

Özetle bir tarafta sadece Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığı öneren bir muhalefet cephesi varken diğer tarafta 2002’den günümüze çok önemli reformlar yapmış, Türkiye’ye siyaseten, ekonomik olarak, sosyokültürel olarak çağ atlatmış, bunları yaparken “Kapatma Davası, Gezi Olayları, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz Darbe ve İşgal Girişimleri, PKK, DAEŞ, DHKP-C kaynaklı terör olayları” gibi olağanüstü süreçleri başarıyla atlatmış bir Erdoğan liderliği var. Bunca olağanüstü süreç yaşanırken ekonomi ve hukuk konusunda sıkıntılar yaşanması normal değil mi? Ancak bunları tespit etmiş ve çözüm arayışına da başlayan bir Erdoğan liderliği de var. İster eğri oturun ister ayakta durun ama doğruyu konuşmakta da fayda var…

Erdem EREN

Yayın Tarihi: 4.05.2018

Kaynak: https://www.sirhaber.com/secim-maratonu-muhalefetin-aday-stratejisi-ve-erdogan-liderligi

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir