Yeni Kabinenin Mesajları

24 Haziran seçimleri sonrasında yeni sistemin yeni ve ilk kabinesi de belli oldu. Merakla beklenen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay olurken, bir önceki kabineden Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da yerlerini korudu. Geri kalan 13 bakanlığa Berat Albayrak’ı ayrı tutarsak yeni isimler atandı. Berat Albayrak ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından Hazine ve Maliye Bakanlığına geçiş yaptı.

Yeni kabinenin kamuoyunu şaşırtan iki üyesi de vardı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından Mustafa Varank yeni kabinede Sanayi ve Teknoloji Bakanı görevini devralırken, mevcut Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’da Milli Savunma Bakanlığı görevine getirildi. Akar’ın Bakanlığa getirilmesi Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığına bağlanması ihtimalini gündeme getirdi.

Kurulan yeni kabinenin en belirgin özelliği alanında uzman kişilerden oluşan teknokrat bir kadro olması gibi görünüyor. Örneğin; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu bakanlıkları ve merkezi idare kuruluşları bünyesinde uzun süredir görev yapan isimlerdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise özel sektörün yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında alanlarında çalışmış uzman ve deneyimli isimlerdi.

Bürokrasi ve iş dünyasından harmanlanan bu yeni kabine kamu-özel dengesini de sağlam bir şekilde kurmuş, hem bürokratik sorunların çözülmesi hem de özel sektörün taleplerinin karşılanması hususunda ümit vaat ediyor. Yeni dönemde “ekonominin” hükümet politikalarının ana omurgası olacağını da bizlere gösteriyor.

Toplumun en temel beklentilerinden biri FETÖ ile mücadele noktasında FETÖ’nün siyasi ayağına yönelikte değerlendirmelerin yapılmasıydı. Yeni kabinenin bu beklentilere göre de oluşturulduğu izlenimine sahip. Ayrıca yeni dönemde başta FETÖ olmak üzere PKK-PYD terör örgütleriyle de mücadelenin daha güçlü süreceği mesajı da veriliyor.

Geçtiğimiz haftaki “Yeni Kabine, Cumhur İttifakı ve Yerel Seçimler” adlı yazımda yeni kabinenin Türkiye’yi 2023 hedeflerine taşıyacağını söylemiş; bu kapsamda ekonomi yönetiminin, sanayi ve teknoloji, dış politika, enerji ve tabii kaynaklar, milli eğitim, kültür ve turizm ile gençlik ve spor bakanlarının oldukça önemli olduğunu vurgulamıştım.

Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirilmesi piyasalarda olumlu karşılanmasa da Albayrak’ın orta ve uzun vadede deneyimi ve uluslararası bağlantılarıyla bunu tersine çevireceğini düşünüyorum. Ekonomi ile ilgili dikkat çeken diğer hususlarda şunlar;

  • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına Berat Albayrak ile beraber çalışan Fatih Dönmez’in getirilmesi enerji politikaları ve projelerinde devamlılık ve istikrarı koruyacak olup, bu da enerjideki dışa bağımlılığımızın hızla azaltılmasına katkı sağlayacaktır.
  • Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli özellikle gıda sektöründeki deneyimiyle yeni gıda politikalarının ortaya konmasına hizmet edecektir.
  • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un turizm sektörünün önemli firmalarından birine sahip olması “bacasız sanayi” turizmin Türkiye’deki en önemli sorunlarına hâkim olmasından ötürü ülkemizin turizm gelirlerinin katlanmasına çarpan etkisi oluşturacaktır.
  • Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın özel sektörün içinden gelen bir iş insanı olması iş dünyası ile hükümet arasındaki iletişimin daha da sağlamlaşmasına faydalı olacağı açıktır.

Türkiye’nin ulusal ve uluslararası eksende çok zor dönemleri yaşadığı bir süreçte İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun görevlerini sürdürmesi ise kritik dönemlerde tecrübelerini yansıtmaları açısından oldukça mühimdir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise şahsi olarak ve deneyimiyle eğitim sistemimizde heyecanla beklediğimiz dönüşümleri ve reformları gerçekleştirecek gibi görünüyor.

Yeni kabine tüm bu özellikleri kapsamında olumlu mesajlar verse de, kabineyi yeni dönemde çok zor süreçler ve toplumun talepleri bekliyor. Yeni dönemin en büyük mücadelesinin ekonomi alanında olacağı açık. Ancak aynı zamanda sanayiden bilim ve teknolojiye, enerjiden kültür ve turizme, eğitimden gençlik ve spora çok büyük reformlarında 2023’e giden yolda yapılması gerekiyor. Kısacası Türkiye’nin Cumhuriyetin 100. yılındaki konumunu büyük oranda yeni kabinenin performansları belirleyecek…

Erdem EREN

Yayın Tarihi: 13.07.2018

Kaynak: https://www.sirhaber.com/yeni-kabinenin-mesajlari

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir