Zihinsel Dönüşüm: Yeni Ekonomi Programı ve Teknofest

Türkiye, Rusya ve İran üçgeninde gelişen İdlip bilmecesinin yanında bu hafta 2 önemli olay daha ülkemizde gerçekleşiyor. Bunlardan biri “2019-2021 Yılı Yeni Ekonomi Programı” iken diğeri ise 3. Havalimanı yerleşkesinde gerçekleşen “Teknofest”tir. Bu iki olay aynı zamanda bir zihinsel dönüşümün başladığını da bizlere gösteriyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Türkiye’nin 2019-2021 yıllarını kapsayan “Yeni Ekonomi Programını” kamuoyuyla paylaştı. Ekonomik olarak teknik yorumlardan daha ziyade bazı sorunların artık daha net saptanıp, çözüm önerilmesi bakımından bir zihinsel dönüşümü içerdiğini öne çıkarmak gerekiyor. Program Türkiye’nin enflasyonla ve cari açıkla mücadelesi, özellikle kamu tasarruflarının arttırılması ve ihracatta katma değer odaklı değişim gibi ana sorunlarının artık daha fazla dikkate alınacağını gösterdi. Asıl mesele tabii ki bu dikkatin eyleme dönüşmesidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerel seçimlere yönelik teşkilat mensuplarına vatandaşlara karşı “kravatlarınızı çıkarın” cümlesi aklımıza geliyor. Her ne kadar bu vatandaşlara karşı kibirli olmayın, onlar gibi olun demek olsa da bunu tasarrufla ilişkili de yorumlayalım. Kamu yöneticileri, teşkilat mensupları ve siyasetçiler lüks takım elbiseler, makam araçları, modern binalar vs. ile bir hayat yaşarken kravat çıkarmalarının vatandaş ve devlet nezdinde etkisi ne olabilir ki?

Kamunun gerçekten tasarruf yapması, devletin kıt kaynaklarını nitelikli, verimli ve etkin kullanması, özel sektörü ve vatandaşları da bu noktada teşvik etmesi gerekiyor. Kurumlarımızın ve yöneticilerimizin kibirden ve lüksten arındırılıp, üretici düşünceye ve üretime odaklanması, üretici düşünceye sahip ve vizyoner isimlerin önünün açılması şart. İşte bunun en güzel örneklerinden biri “Teknofest” değil mi?

İstanbul 4 gün boyunca teknolojinin konuşulacağı bir festivale ev sahipliği yapıyor. Bu da bir zihinsel dönüşümdür. Üreten isimler hünerlerini, projelerini ve vizyonlarını yarıştırıyor. Ülkemiz için en çok umut vadeden programlardan biridir bu. Ekonomiden siyasete, akademiden bilime, sanattan spora ülkemizin tüm sinir uçlarına kadar ihtiyacımız olan zihinsel dönüşümdür bu. Üretmek üretmek üretmek… Bilim üretmek, teknoloji üretmek, ürün üretmek, hizmet üretmek…

Bugün siyasetten ekonomiye, savunma sanayinden bilim ve sanata birçok alanda üretmezsek, üreten insanların önünü açmazsak yarınımız olmaz. Bunun en güzel örneği de işte Teknofest’tir. İhtiyacımız olan bu üretici düşünceyi bir sistem ve metodoloji çerçevesinde siyasete, ekonomiye, eğitim sistemine kamu, özel sektör ve vatandaşlarımızın iştirakiyle hakim kılmaktır. “Yeni Ekonomi Programı”nda olduğu gibi sorunlarımızı net saptayıp, “Teknofest”te olduğu gibi düşünerek, üreterek ve uygulayarak çözmeliyiz. Kurtuluşumuz bu: Zihinsel dönüşüm, üretici düşünce ve üretmek…

Erdem EREN

Yayın Tarihi: 21.09.2018

Kaynak: https://www.sirhaber.com/zihinsel-donusum-yeni-ekonomi-programi-ve-teknofest

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir